LIKELY PLAYOFF PAIRINGS

These are the likely, not official, playoff pairings, based on standings provided Sunday by the Vermont Principals Association and Vermont Interscholastic Football League. Official pairings will be announced Monday, along with times for each playoff game.

FOOTBALL
Division I

Quarterfinals
Friday
BFA-St. Albans (7, 4-4) at Middlebury (2, 8-0)
Essex (5, 5-3) at Rutland (4, 5-3)
Saturday
Colchester (8, 4-4) at St. Johnsbury (1, 8-0)
Hartford (6, 4-4) at Burr & Burton (3, 7-1)
Semifinals
Essex-Rutland winner vs. Colchester-SJ winner
BFA-Middlebury winner vs. Hartford-B&B winner
Championship
At Rutland HS

Division II
Quarterfinals
Friday
North Country (8, 1-7) at Brattleboro (1, 8-0)
Spaulding (7, 2-6) at U-32 (2, 7-1)
Mt. Anthony (5, 4-4) at Fair Haven (4, 4-4)
Saturday
Lyndon (6, 3-5) at Bellows Falls (3, 6-2)
Semifinals
MAU-FH winner vs. NC-Brattleboro winner
Lyndon-BF winner vs. Spaulding-U32 winner
Championship
At Rutland HS

Division III
Quarterfinals
Friday
Windsor (5, 3-5) at Springfield (4, 5-3)
Saturday
Woodstock (8, 0-8) at Poultney (1, 7-1)
Mill River (7, 2-6) at BFA-Fairfax (2, 7-1)
Oxbow (6, 3-5) at Otter Valley (3, 5-3)
Semifinals
Windsor-Springfield winner vs. Woodstock-Poultney winner
Oxbow-OV winner vs. MR-BFA winner
Championship
At Rutland HS

BOYS SOCCER
Division I
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Spaulding (15, 0-14) at South Burlington (2, 11-3)
Rice (14, 0-14) at Essex (3, 10-3-1)
Mt. Anthony (13, 3-10-1) at Brattleboro (4, 11-3)
Rutland (12, 4-10) at St. Johnsbury (5, 9-5)
BFA-St. Albans (11, 5-8-1) at Mt. Mansfield (6, 8-5-1)
Colchester (10, 6-8) at Burlington (7, 7-4-3)
North Country (9, 8-5-1) at Burr & Burton (8, 9-5)
Quarterfinals, Friday/Saturday
NC-B&B winner at Champlain Valley (1, 13-0-1)
Colchester-Burlington winner vs. Spaulding-SB winner
BFA-MMU winner vs. Rice-Essex winner
Rutland-SJ winner vs. MAU-Brattleboro winner

Division II
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Stratton (16, 2-6-1) at Stowe (1, 13-0-1)
Green Mtn Valley (15, 2-7) at Middlebury (2, 11-3)
Lamoille (14, 3-10-1) at Harwood (3, 11-2-1)
Fair Haven (13, 4-10) at Milton (4, 11-2-1)
Missisquoi  (12, 3-10-1) at Hartford (5, 10-4)
Lyndon (11, 6-7-1) at Lake Region (6, 10-3-1)
Mt. Abraham (10, 8-4-2) at U-32 (7, 8-4-2)
Woodstock (9, 9-3-2) at Montpelier (8, 9-4-1)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Woodstock-Montpelier winner vs. Stratton-Stowe winner
MAU-U32 winner vs. GMV-Middlebury winner
Lyndon-LR winner vs. Lamoille-Harwood winner
MVU-Hartford winner vs. FH-Milton winner

Division III
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Bellows Falls (14, 3-11) at Hazen (3, 11-3)
Otter Valley (13, 2-12) at Green Mountain (4, 9-5)
Randolph (12, 1-12-1) at Vergennes (5, 6-7-1)
Thetford (11, 2-11) at Peoples (6, 6-7)
Windsor (10, 4-9-1) at Mill River (7, 5-9)
Leland & Gray (9, 4-9-1) at BFA-Fairfax (8, 7-7)
Quarterfinals, Friday/Saturday
L&G-BFA winner at Winooski (1, 13-2)
Windsor-MR winner at Enosburg  (2, 11-3)
Thetford-Peoples winner vs. BF-Hazen winner
Randolph-Vergennes winner vs. OV-GM winner

Division IV
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Mt. St. Joseph (15, 0-13-1) at Proctor (2, 12-1-1)
Long Trail (14, 1-7-2) at Arlington (3, 10-3-1)
Mid Vt Christian (13, 3-9) at Rivendell (4, 11-3)
Craftsbury (12, 4-9-1) at Twinfield (5, 9-4)
Richford (11, 2-10-2) at White River Valley (6, 8-6)
Danville (10, 4-9-1) at West Rutland (7, 8-4-2)
Sharon (9, 6-8) at Blue Mountain  (8, 6-6)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Sharon-BM winner at Twin Valley (1, 11-2-1)
Danville-WR winner vs. MSJ-Proctor winner
Richford-WRV winner vs. Long Trail-Arlington winner
Craftsbury-Twinfield winner vs. MVC-Rivendell winner

GIRLS SOCCER
Division I
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Brattleboro (13, 3-10-1) at Burlington (4, 9-4-1)
Spaulding (12, 4-9) at Mt. Anthony (5, 9-5)
BFA-St. Albans (11, 4-10) at Essex (6, 8-4-2)
Rutland (10, 5-9) at North Country (7, 11-2-1)
South Burlington (9, 6-5-3) at Mt. Mansfield (8, 7-7)
Quarterfinals, Friday/Saturday
SB-MMU winner at Champlain Valley (1, 14-0)
Rutland-NC winner at Burr & Burton (2, 11-3)
BFA-Essex winner at Colchester (3, 10-4)
Spaulding-MAU winner vs. Brattleboro-Burlington winner

© County Courier, 2019

Division II
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Middlebury (16, 2-12) at U-32 (1, 12-2)
Otter Valley (15, 4-9-1) at Mt. Abraham (2, 11-3)
Green Mtn Valley (14, 2-6-1) at Fair Haven (3, 10-2-2)
Woodstock (13, 5-8-1) at Montpelier (4, 10-1-3)
Missisquoi  (12, 8-6) at Stratton (5, 7-0-1)
Lamoille (11, 6-6-1) at Springfield (6, 10-3-1)
Milton (10, 6-7-1) at Harwood (7, 7-5)
Rice (9, 7-6-1) at Hartford (8, 8-6)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Rice-Hartford winner vs. Middlebury-U32 winner
Milton-Harwood winner vs. OV-MAU winner
Lamoille-Springfield winner vs. GMV-FH winner
MVU-Stratton winner vs. Woodstock-Montpelier winner

Division III
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Randolph (16, 1-13) at Thetford (1, 10-2-1)
Bellows Falls (15, 2-10-2) at Vergennes (2, 8-4-1)
Green Mountain (14, 5-9) at Leland & Gray (3, 12-2)
Lake Region (13, 4-10) at Peoples (4, 9-4)
Mill River (12, 2-9-3) at Enosburg  (5, 10-4)
Northfield/Will (11, 4-8-1) at Stowe (6, 8-6)
Windsor District (10, 7-6-1) at Oxbow (7, 9-4-1)
White River Valley (9, 8-6) at BFA-Fairfax (8, 8-6)
Quarterfinals, Friday/Saturday
WRV-BFA winner vs. Randolph-Thetford winner
Windsor-Oxbow winner vs. BF-Vergennes winner
Northfield/Will-Stowe winner vs. GM-L&G winner
MR-Enosburg winner vs. LR-Peoples winner

© County Courier, 2019

Fairfax, Katie Munson works the ball up the field against Richford’s Kaitlyn Gagnon Tuesday afternoon in Fairfax as the Bullets defeated Richford 3-0.

Division IV
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Mt. St. Joseph (16, 1-13) at Proctor (1, 13-1)
Poultney (15, 1-12-1) at West Rutland (2, 12-2)
Craftsbury (14, 2-7) at Rivendell (3, 8-6)
Twinfield (13, 3-8) at Blue Mountain  (4, 9-5)
Richford (12, 3-11) at Arlington (5, 9-5)
Long Trail (11, 5-9) at Danville (6, 7-7)
Hazen (10, 4-10) at Twin Valley (7, 5-8-1)
Sharon (9, 5-9) at Black River (8, 5-8)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Sharon-BR winner vs. MSJ-Proctor winner
Hazen-TV winner vs. Poultney-WR winner
LT-Danville winner vs. Craftsbury-Rivendell winner
Richford-Arlington winner vs. Twinfield-BM winner

FIELD HOCKEY
Division III
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Milton (9, 1-12-1) at Montpelier (8, 2-11-1)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Milton-Montpelier winner at Windsor (1, 11-2-1)
Springfield (7, 3-11) at Stowe (2, 11-3)
North Country (6, 3-8-3) at Lyndon (3, 8-4-2)
Harwood (5, 6-6-1) at Missisquoi (4, 7-3-4)

Nathaniel Robtoy ready for the pass during Enosburg’s Senior game versus Lyndon, on Tuesday. Enosburg won all three sets. Melissa Archambault, County Courier.

BOYS VOLLEYBALL
Quarterfinals, Friday/Saturday
Rice (8, 1-13) at Champlain Valley (1, 13-0)
Vermont Commons (7, 1-10) at Essex (2, 12-2)
Burlington (6, 5-9) at South Burlington (3, 9-4)
Enosburg (5, 6-8) at Lyndon (4, 6-7)

GIRLS VOLLEYBALL
Playdowns, Tuesda/Wednesday
Enosburg  (15, 1-13) at Champlain Valley (2, 12-2)
Vt Commons (14, 1-10) at South Burlington (3, 11-3)
Mt. Anthony (13, 1-10) at Mt. Mansfield (4, 11-3)
Montpelier (12, 2-12) at Harwood (5, 9-5)
Randolph (11, 2-12) at Mid Vt Christian (6, 8-5)
Rice (10, 5-9) at Lyndon (7, 8-6)
St. Johnsbury (9, 6-8) at Burlington (8, 7-7)
Quarterfinals, Friday/Saturday
St. Johnsbury-Burlington winner at Essex (1, 14-0)
Rice-Lyndon winner vs. Enosburg-CVU winner
Randolph-MVC winner vs. VC-SB winner
Montpelier-Harwood winner vs. MAU-Mt. Mansfield winner

© County Courier, 2019

Comments

Comments